Irak’ın yeni başbakanı göreve gelir gelmez. Türkiye, İran, Abd açıklaması.

Türkiye, İran, Abd açıklaması.

Kazımının ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Irak başbakanı Türkiye’nin Bağdat büyük elçisi fatih bütükyıldızı hükumet sarayında kabul etti. Türkiye ile tüm alanlarda ilişkileri geliştirmek istiyoruz diyen Kazımı Türkiye ile ekonomi ve terörle mücadele alanındaki işbirliğinin önemine de vurgu yaptı.

 

Türkiye, İran, Abd açıklaması.

Büyük elçi yıldızda güven oyu alması nedeni ile Kazımı yı tebrik etti. Irakta Mustafa el Kazımı nın 22 kişilik kabilesi günler önce 15 bakanın güven oyu alması ile meclisten geçmişti. Basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Irak başbakanı hükumet sarayında Bağdat büyük elçisi ve İran’ın büyük elçisi (irc mescidi)yi ayrı ayrı kabul etti. Kazımı Irak ın yabacı güçlerin çıkarlarının gerçekleştiği alan olmasını kabul etmeyiz dedi.abd büyük elçisi thueylar da yeni tip coronavirus virüs ve ekonomi başta olmak üzere tüm alanlarda desteklemeye hazır olduklarını bildir di.

Türkiye, İran, Abd açıklaması.

Kazımı İran’ın büyük elçisi mescidi ile görüşmesinde’de İran ve tüm komşu ülkelerle ilişkileri güçlendireceklerini belirterek ırak teröre yataklık yapmayacak ve hiç bir ülkeye saldırı noktası olmayacak ifadelerini kullandı. Mescidi’de Irak ile tüm alanlardaki ilişkilerini güçlendirmek istediklerini aktar dı.