Doğru Sandığınız Ama Aslında Yanlış Bilgiler

Pek çok insan soğuk havalarda dışarı çıkarken sıkı giyinmez ise  grip yada nezle olacağına inanır ancak bilimsel araştırmalar ancak üşümenin tek başına hastalık nedeni olmadığını gösteriyor.

Hastalıklara neden olan şeyler aslında virüsler ve bakteriler soğukta kat kat giyinmek sizi bunlardan korumuyor mikrobu kendinizden uzak tutmanın yolu hasta insanlar ile yakın temasta bulunmamak ve ellerinizi sık sık yıkamak.

Yere düşen yiyeceklerin kirlenip mikrop bulaştığı için yenmeyecek de aslında tam doğru değil.Bilim adamlarına göre bir yiyecek yere düştükten 5 saniye içinde geri alınabilirse yenilebilir.

Çünkü mikropların hareket etme hızı çok düşük olduğundan yerdeki yiyeceğe ulaşması en az 5 saniyeye ihtiyaçları vardır.

Kilolu olmanın yaşam süresini azalt dığında artık yanlış  kabul ediliyor danirmaka da yapılan uzun soluklu bir araştırmaya göre kilolu insanlarda zayıf insanlar kadar uzun yaşıyor.

Bu elbette çılgınca ve sağlıksız beslenmenin anlamına gelmiyor çünkü kilolu insanlarda şeker hastalığı kalp ve tansiyon hastalıkları daha çok görülüyor yaşam suresini uzatan bu etken artık hastaliklara karşı çok iyi tedaviler geliştirilmiş olması.

Yag ve yağlı besinlerin zararlı olduğu diğer bir yanılgı vücudun çalışabilmesi için protein ve karbonhidrat’in yanında yaglarada ihtiyacı var örneğin bitkisel yağların tüketilmesi çok önemli ancak çok fazla yağdan ve doymuş,trans yağlardan uzak durmak gerekir.

Bugunlerde herkezin doğru kabul ettiği bir yanlış bilgide çok su içmenin kilo verdirmesi.Suyun kilo kaybına neden olduğu doğru.

Bunun nedeni ise sizi tok hissetirip yeme isteğini azaltması fakat bol bol su içiyorum diye yüksek kalorili gıdalarla beslendiginizde kilo vermiyo aksine aliyosunuz.

Bazi insanlar sumugun koyu yeşil olmasina sinüzit belirtisi olduğuna inanıyor buda bir diğer şehir efsanesi sümük renginin koyulasmasinin en önemli nedeni grip gibi virüs kaynaklı hastalıklar sinüzit ise bakteriyel bir enfeksiyon dolayısıyla sinüzit ile sümük rengi arasında doğrudan bir ilişki yok.

———————————————————————————————————–